Články

Jak na proleženiny

Ráda bych se s Váma podělila o jednu zkušenost. Třeba tak někomu pomohu s nelehkým úkolem a to léčení proleženin (dekubitů) u těžce nemocných, ležících.

Mojí mamce je osmdesátsedm roků a již čtyři roky je těžce nemocná, upoutaná na lůžku. Nikdy nechtěla jít do nemocnice a tak jsem se s tím smířila i po prodělané mozkové příhodě. Problém byl v tom, že jsem ji nechala ležet, aby měla klid a  nepolohovala jsem ji. Což byl omyl. Dekubity se začínají tvořit již po dvou hodinách a nejde to  nijak zastavit. Prostě musí dozrát. Udělal se jí bolák na páteři o velikosti zhruba 10×20 cm. Nešlo s tím nic dělat, jen čekat. Když po čase prasknul, měla jsem z toho hrůzu. Z boláku vytékala kašovitá, zapáchající  hmota, prostě zkažené maso. Bylo to hrozné. Nikdy jsem se s něčím tak strašným nesetkala.

Ale člověk si musí zvyknout na všechno. Pan doktor napsal mamce antibiotika a já jí dávala ještě Beta glukan 1,3/1,6 D, (www.prozdravi.cz   sehnala jsem ho jedině tam )  na posílení imunity. Připravila jsem si roztok na 1 litr vody 4 lžičky soli, nechat 5 minut vařit. A do 2,5 deci tohoto roztoku jsem přidala 1 lžíci měsíčkové tinktůry (veleda) a 1 lžíci švédských kapek. Tímto  vlahým roztokem jsem ránu dvakrát denně vystříkávala a přikládala obklady silně namočené.  Navrch ještě gázu, protože se rána čistí. Později jsem se odvážila vystříhávat zbytky černého okolku boláku. Ten se musí postupně dočisťovat. Postup  jsem odkoukala od sestřičky Květy, která k mamce docházela.
Při každém převazu jsem ránu po okraji zlehka masírovala mastí udělanou z čistého sádla,  několika hrstí měsíčku lékařského a konopí. Zprvu jsem ji dělala ze sušených bylin.  Ale z  čerstvých je mnohem lepší. Proleženina se zdárně hojila. Vůbec jsem nečekala, že z rány kdy je vidět kost se asi po 5 měsících nenajde nic.

Místo ale nesmí být po celou dobu vůbec zatížené. Mamka ležela na nafukovacím kruhu a jinak podložená polštářkama. Není to jediný problém se kterým jsem se musela potýkat. I přez veškerou péči  se čas od času nějaká proleženina objeví, ale už vím jak na ně.

Doufám, že nebudete tuto radu potřebovat. Pokud však ano, ať vám slouží stejně dobře, jako mojí mamce.

[24] - komentáře k Jak na proleženiny

 • lenka

  mohla bych se zeptat, jak přesně udělat ten obklad? nejdříve ránu vystříkat roztokem, jak píšete, a pak na to přiložit látku -nebo gázu? – namočenou v tomtéž roztoku? a jak často asi dělat?

 • eva.baslerová

  Moc hezký článek, potýkám se s podobným problémem a článeček mi dal naději. Moc zdravím
  Eva

  • Mirka

   Paní Evo věřte, že jak roztok, tak i mast mám odzkoušenou.
   Držím Vám palce.

  • Mirka

   Paní Evo.
   Věřte, že to opravdu pomůže. Jinak bych ten článek ani nepsala. Když jsem viděla, jak se rána hojí, měla jsem radost. Držím Vám palce. Hlavně se sama snažte být v pohodě i když je to někdy hodně těžké.

   • eva.baslerová

    teta má 90 let a je to ve stádiu, že má bílé fleky na kůži – pořád kůži promašťuji a taky jí dávám doporučenou výživu.Doktorka mi řekla, že mám pokračovat v přírodní léčbě. Takže mi chtěla naznačit, že se s tím vlastně nedá nic dělat…
    moc Vás zdravím

   • eva.baslerová

    jaké konopí jste používali – já jsem si koupila mast v prodejně, ale moc to nepomohlo, zkusím pěstovat orginál konopí … třeba mně nezavřou !!!!!!!!!

    • lenka

     domácí konopnou mast koupíte snadno na aukru. přečtěte si hodnocení, která mají jednotliví prodejci, někteří jsou osvědčení a sklízejí chválu.

     • Mirka

      Paní Lenko, díky. Ale taky jsem jednou koupila v lékárně. A vůbec se nedala srovnat s tou co jsem dělala.

      • lenka

       to byl jen nápad pro ty, kteří třeba si neumí sami vypěstovat udělat mast ( jako já 🙂 , mému bratrovi ta domácí z aukra velmi pomohla na atopický exém na rukou. byla silná. prodejce má dost zpětných dobrých vazeb a i od pravidelných jeho odběratelů. stojí to 120 kč za 100g masti bez poštovného. kamarádce ji teď kupuju pro její mamku na proleženiny. U nás ve zdravíčku prodávají Canaderm, ten je ale o dost dražší.

 • Kapicka

  Ahoj, díky za velmi hezký článek. A hlavně za recept na ten roztok. To bych určitě ráda vyzkoušela, teď hledám různě po internetu více „přírodní“ prostředky a rady. My jsme používali kosmetiku Menalind, co nám doporučila doktorka, jako prevenci aby se proleženiny neudělaly, tak ta působila fakt báječně, ale na některých místech už to pak prostě nešlo 🙁 Ještě jednou díky!

  • Mirka

   Taky jsem odzkoušela co se dalo. Různé stříbrné náplasti a i Vámi zmiňovanou mast.
   Ale mohu říci, že sestřička která k nám chodívala si ji brala pro jiné pacienty. A hlavně proti kupovaným byla za pár korun 🙂
   Ale rozhodně je lepší, když se člověku daří tak, aby vůbec nic takového nemusel potřebovat.

 • mirka

  Marie, děkuji.
  Tím článkem jsem chtěla říct, že proleženiny nemusí být vždy pro ležící staroušky konečná.
  Snad v každé lékárně doporučují spoustu mastí a různých stříbrných náplastí, které jsem taky vyzkoušela. Jsou to dle mého názoru jen lákadla na peníze. U nás nezabírala.
  To, co se s mamkou postupně dělo, když se u ní plně rozvinul Alzheimer a co dál následovalo, mě nikdo neřekl. Vším jsem si musela projít sama a ze všeho jsem byla dost psychicky na dně.
  Věř, že tak bych dopadnout nechtěla. Vlastně víc než proleženiny, na mě působil mamčin stav. To se nedá popsat. A vlastně se z toho dostávám dosud.
  Když jsem viděla, jak hrozně končí lidských život, mám teď úplně jiný pohled i názor na spoustu věcí.

  I Tobě přeji, krásný život. Ale hlavní je ho prožít ve zdraví. To je potom to pravé štěstí.
  Marie, děkuji.

 • Marie

  Ahoj Mirko,tvůj článek mě moc zaujal,je moc hezké,jak jsi se o maminku starala až do poslední chvíle,bylo to určitě psychicky náročné. přála bych Ti hezký, dlouhý a spokojený život, protože si to zasloužíš. S pozdravem M.